Dzisiaj jest: niedziela, 5 grudnia 2021

iPułtusk » Wiadomości » Jak nie dać się okraść metodą "na wnuczka"

Jak nie dać się okraść metodą "na wnuczka"

2 kwietnia 2012, 16:37, Adrian Paszczyk

W ostatnim czasie rośnie liczba oszustw, których ofiarą padają ludzie w podeszłym wieku. Chroń swoją babcię i dziadka, przekaż im cenne rady.

Metoda "NA WNUCZKA" charakteryzuje się tym, że przestępca podaje się za kogoś z rodziny. Dzwoni do ofiary mówiąc, że jest np. jej wnukiem, synem... Tak prowadzi rozmowę by przekonać, że faktycznie jest tą osobą, za którą się podaje.

Oszust lub oszustka pod pozorem niepowtarzalnej okazji (np. promocja w sklepie, okazyjny zakup samochodu bądź mieszkania), lub nagłego nieszczęścia (np. wypadek samochodowy, porwanie, choroba), zwraca się do osoby w podeszłym wieku o natychmiastową pomoc finansową.

Osoba podszywająca się za kogoś z rodziny mówi swojej ofierze, że po pieniądze zgłosi się zaufany znajomy, który odbierze je w domu bądź też pójdzie wspólnie do oddziału banku, aby wypłacić gotówkę z konta. Zdarza się także, że ofiara jest proszona o wykonanie przelewu.

Ofiara, wierząc że pomaga komuś bliskiemu w potrzebie, zostaje okradziona.

Pamiętaj!
1. Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym.
2. Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.
3. Zawsze potwierdzaj "prośbę o pomoc", kontaktując się osobiście: wykonaj telefon lub skontaktuj się bezpośrednio.
4. Wszelkie telefoniczne prośby, w tym z zagranicy o pomoc, grożą utratą pieniędzy.
5. Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo koniecznie powiadom Policję (nr tel. 997 lub 112)!

Przekaż informację swoim bliskim i nie pozwól, by to oni padli ofiarą oszustów!

  

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności. [Zamknij]