Dzisiaj jest: piątek, 3 maja 2024

iPułtusk » Wiadomości » Zespołu Zarządzania Kryzysowego dyskutuje o wzmocnieniu systemu przeciwpowodziowego

Zespołu Zarządzania Kryzysowego dyskutuje o wzmocnieniu systemu przeciwpowodziowego

5 kwietnia 2013, 11:23, Starostwo Powiatowe w Pułtusku, red.Milena Brzózka

15 marca 2013 roku w Sali Rady Starostwa Powiatowego w Pułtusku odbyła się odprawa Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z udziałem organów gmin.

W odprawie, której przewodniczył Andrzej Dolecki - Wicestarosta Pułtuski, udział wzięli m.in.: Wojciech Dębski - Burmistrz Miasta Pułtusk, Adam Rachuba - Wójt Gminy Pokrzywnica, Henryk Krasucki - Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Pułtusku, Grzegorz Śniadowski - Kierownik Nadzoru Wodnego w Pułtusku Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie, Stanisław Wóltański - Kierownik Inspektoratu w Pułtusku WZMiUW w Warszawie, Leszek Skwierczyński - Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Pułtusku, przedstawiciel Gminy Zatory, Robert Dynak - Dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego, Edward Chmielewski - Dyrektor Wydziału Rolnictwa Leśnictwa i Ochrony Środowiska oraz inni przedstawiciele wydziałów Starostwa Powiatowego w Pułtusku.

Odprawa była poświęcona ocenie stanu ochrony przeciwpowodziowej powiatu pułtuskiego i analizie projektu inwestycji dot. modernizacji zapory bocznej zbiornika wodnego w Dębem. Głównym jej celem było wyrażenie przez Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego opinii w sprawie realizacji inwestycji -Stopień Wodny Dębe - pod nazwą "Odbudowa zapory bocznej Jeziora Zegrzyńskiego Prut - Pułtusk" Powiat Pułtusk.

Robert Dynak - Dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego Starostwa, przedstawił ocenę stanu ochrony przeciwpowodziowej powiatu pułtuskiego. Zaznaczył, że system ochrony przeciwpowodziowej powiatu jest na tyle sprawny, na ile sprawny jest jego najsłabszy element. Z analizy i wniosków z akcji powodziowej wynika, że stan techniczny zapory bocznej zbiornika wodnego w Dębe, a w szczególności uszkodzenia dokonane przez bobry, powodowały konieczności podejmowania intensywnych działań ratowniczych w okresie przemieszczania się zatorów śryżowo-lodowych. W związku z tym istnieje konieczność pilnej modernizacji zapory przez administratora oraz bagrowanie rzeki Narew w miejscach, w których tworzą się zatory. Podkreślił, że Starosta Pułtuski Edward Marek Wroniewski we współdziałaniu ze starostami powiatu wyszkowskiego i wołomińskiego, w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców, wystąpili do Premiera RP z prośbą o zabezpieczenie środków i podjęcie działań przez podległe rządowi instytucje, związanych z modernizacją zapory i udrożnieniem koryt rzek Narew i Bug, stwarzających zagrożenie dla kilku powiatów województwa mazowieckiego. Przypomniał, że z inicjatywy Starosty Pułtuskiego , 1 czerwca 2011 r. w Pułtusku odbyła się konferencja z udziałem Wiceministra Środowiska Stanisława Gawłowskiego i Wiceministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Tadeusza Nalewajka poświęcona modernizacji systemu ochrony przeciwpowodziowej. W wyniku tych działań udało się przekonać decydentów i pozyskać środki finansowe m.in. na bagrowanie rzeki Narew i modernizację zapory bocznej chroniącej tereny powiatu, a w szczególności gmin Pułtusk, Pokrzywnica i Zatory przed powodzią. W systemie zarządzania kryzysowego ważnym jest aby zapobiegać i odpowiednio przygotować się do realnych zagrożeń m.in. poprzez właściwe planowanie zagospodarowania przestrzennego na terenie gmin i modernizację systemów przeciwpowodziowych.

Grzegorz Śniadowski - Kierownik Nadzoru Wodnego w Pułtusku Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie, przedstawił - Projekt inwestycji - Stopień Wodny Dębe pod nazwą "Odbudowa zapory bocznej Jeziora Zegrzyńskiego Prut - Pułtusk" Powiat Pułtusk, gm. Pułtusk i "Odbudowa zapory bocznej Jeziora Zegrzyńskiego Prut lewostronny " Powiat Pułtusk, gm. Pokrzywnica ob. Gzowo. Poinformował, że w najbliższym czasie w powiecie pułtuskim zostanie przeprowadzona przebudowa lewostronnej zapory bocznej Jeziora Zegrzyńskiego na odcinku Prut - Pułtusk, położonej wzdłuż lewego brzegu rzeki Narwi na terenie gminy Pułtusk, Zatory i Pokrzywnica, na odcinku od ujścia rzeki Prut do mostu drogowego w mieście Pułtusk, tj. od km 0+000 do km 9+200 zapory. W związku z realizacją projektu istniejąca zapora zostanie podwyższona o ok. 0,5 m, korona wałów zostanie poszerzona do 3,0 m, półka przywałowa zostanie poszerzona do 4,0 m, podstawa wałów zostanie poszerzona o ok. 4,0 m (w tym 1,5 m w międzywalu), skarpy zostaną wyprofilowane z odpowiednim spadkiem. Zostanie uszczelniony korpus zapory i podłoża, na którym zapora została zbudowana, przez wykonanie przesłony przeciwfiltracyjnej z zawiesiny bentonitowo - cementowej. Przesłona ta zostanie wykonana metodą szczeliny ciągłej wykonywanej koparką wilokubełkową, tzw. Trencher. Wysokość przesłony będzie wynosić 10,0 m, a szerokość 40 cm. Skarpa odwodna zapory zostanie dodatkowo zabezpieczona przed ryciem zwierząt stalową siatką. Po zakończeniu prac budowlanych skarpy obwałowania zostaną umocnione przez obsiew mieszanką traw na humusie. Członkowie powiatowego zespołu zarządzania kryzysowego z udziałem organów gmin Pułtusk, Pokrzywnica oraz przedstawiciela gminy Zatory dokonali analizy projektu i nie wnieśli zasadniczych uwag do realizacji inwestycji - Stopień Wodny Dębe - pod nazwą: "Odbudowa zapory bocznej Jeziora Zegrzyńskiego Prut - Pułtusk" Powiat Pułtusk. Zaznaczyli, że inwestycja powinna zostać przeprowadzona w jak najkrótszym czasie, w okresie nie stwarzającym zagrożenia powodziowego.Należy podkreślić, że modernizacja zapory w znacznym stopniu zapewni skuteczniejszą ochronę przeciwpowodziową dla mieszkańców powiatu pułtuskiego, a zwłaszcza gminy Pułtusk, Zatory i Pokrzywnica.

  

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności. [Zamknij]