Dzisiaj jest: piątek, 24 maja 2024

iPułtusk » Wiadomości » 87-latka padła ofiarą oszustwa "na policjanta"

87-latka padła ofiarą oszustwa "na policjanta"

13 czerwca 2023, 09:40, KPP Pułtusk, red. Kacper Jaworowski

Oszuści podający się za policjantów znów dali o sobie znać. Seniorka z powiatu pułtuskiego straciła ponad 17 tysięcy złotych. Uwierzyła oszustom, chciała pomóc córce, która rzekomo spowodowała wypadek i potrzebowała pilnie pieniędzy.

Do oszukania seniorki doszło w niedzielę, 11 czerwca 2023. 87-latka odebrała telefon od kobiety podającej się za policjantkę, która poinformowała, że potrzebne jest 100 tysięcy złotych na to, aby córka, która spowodowała wypadek samochodowy uniknęła kary i zatrzymania w areszcie. Kobieta powiedziała, iż nie ma takiej kwoty i może przekazać około 17 tysięcy złotych. Oszustka poinstruowała ją w jaki sposób ma przekazać pieniądze.

Kobieta przekazała gotówkę mężczyźnie, który zgłosił się po pieniądze. Następnego dnia 87-latka powiedziała o zaistniałej sytuacji córce i po chwili okazało się, że kobieta padła ofiarą oszusta i żadnego wypadku nie było. Obecnie sprawę prowadzą pułtuscy funkcjonariusze.

Policjanci apelują i ostrzegają o tym, że oszuści wykorzystają różne metody i sposoby, żeby zdobyć pieniądze. J

Jak nie paść ofiarą oszustwa telefonicznego? Pamiętaj:
- bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym.
- nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.
- zawsze potwierdzaj "prośbę o pomoc", kontaktując się osobiście: wykonaj telefon lub skontaktuj się bezpośrednio.
- nie działaj w pośpiechu i ewentualnie odłóż termin udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).
- wszelkie telefoniczne prośby o pomoc (także z zagranicy), grożą utratą pieniędzy. Nie przekazuj pieniędzy obcym osobom, ani nie przelewaj pieniędzy na wskazane konto bankowe.
- gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo koniecznie powiadom Policję - nr tel. 112.

  

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności. [Zamknij]