Dzisiaj jest: sobota, 13 kwietnia 2024

iPułtusk » Wiadomości » Zmarł Krzysztof Rau. Urodził się w Pułtusku

Zmarł Krzysztof Rau. Urodził się w Pułtusku

23 grudnia 2022, 12:52, Kacper Jaworowski

Znany artysta urodził się 1 lipca 1937 w Pułtusku.

Nie żyje Krzysztof Rau. Jeden z wybitnych polskich artystów zmarł 21 grudnia 2022. Urodził się 1 lipca 1937 w Pułtusku. Szkołę podstawową ukończył w Bydgoszczy, gdzie rozpoczął również naukę w Liceum Ogólnokształcącym TPD - przerwaną w 1952 roku na kilka miesięcy, za działalność w zwalczanym przez władze komunistyczne podziemnym ruchu harcerskim. W 1959 dołączył do ekipy Teatru Lalki i Aktora "Marcinek" w Poznaniu, gdzie kształcił się w zakresie lalkarstwa, zdając trzy lata później egzamin na aktora-lalkarza. W 1960 został współpracownikiem gdańskiego Teatru Miniatura. W 1961 przeniósł się do Białostockiego Teatru Lalek "Świerszcz", gdzie w 1969 został jego dyrektorem i kierownikiem artystycznym.

Rau pochodził z artystycznej rodziny. Miał na swoim koncie wyreżyserowanych wiele spektakli teatralnych. Wielokrotnie nagradzany i kilkukrotnie odznaczany orderami państwowymi. Za wybitne zasługi dla kultury otrzymał Złoty Krzyż Zasługi w 1976, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski w 1986, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski w 1998, Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" w 2005, Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" w 2010 oraz Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski w 2011.


Źródło zdjęcia: Facebook/Teatr Banialuka
  

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności. [Zamknij]