Dzisiaj jest: piątek, 1 marca 2024

iPułtusk » Wiadomości » Kobieta oszukana przy sprzedaży książek

Kobieta oszukana przy sprzedaży książek

30 listopada 2022, 14:04, KPP Pułtusk, red. Kacper Jaworowski

Próbowała sprzedać książki, straciła ponad 8 tys. zł.

Mieszkanka powiatu pułtuskiego, 42-letnia kobieta, zgłosiła się do Komendy Powiatowej w Pułtusku, zgłosić kradzież za pośrednictwem platformy zakupowej. Przestępca zainteresowany wystawioną przez nią publikacją, napisał wiadomość z zapytaniem o przedmiot. Kobieta odpowiedziała i rozpoczęła konwersacje z "kupującym". Strony ustaliły kwotę.

Po kliknięciu w link wysłany przez "kupującego", otworzyło się okno z wyborem banku. Kobieta wybrała swój bank, a następnie została przekierowana fałszywej strony, łudząco podobnej do oryginalnej strony banku. Tam wpisała dane logowania, a przestępca uzyskał, tzw. "dane wrażliwe", które następnie wykorzystał do pięciokrotnej wypłaty, przekraczającej kwotę 8 tys. zł.

Funkcjonariusze poszukują złoczyńcy, jednak haker dobrze się zabezpieczył na taki wypadek. Policja apeluje o ostrożność przy płatnościach kartą lub internetowych. Nigdy nie powinniśmy udostępniać swoich danych do logowania. Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego - tak samo, jak i każdą inną stronę, dlatego ważne jest by zwracać uwagę na adres widoczny w przeglądarce, a także na poprawność językową i gramatyczną strony.


Źródło zdjęcia: Pixabay/Lubos Houska
  

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności. [Zamknij]