Dzisiaj jest: piątek, 14 czerwca 2024

iPułtusk » Wiadomości » Jak obliczyć ratę kredytu hipotecznego online?

Jak obliczyć ratę kredytu hipotecznego online?

28 czerwca 2022, 22:09, Tipmedia, artykuł sponsorowany

Chcesz wziąć kredyt hipoteczny, ale boisz się, że comiesięczne opłaty znacznie obciążą Twój domowy budżet? Zastanawiasz się, jak dowiedzieć się, czy stać Cię na nowe zobowiązanie? Dobrym pomysłem jest obliczenie jej wysokości przed złożeniem wniosku o otrzymanie pieniędzy od banku. Jednak, jak to zrobić? Jakie parametry należy wziąć pod uwagę? Co wpływa na wysokość raty kredytu hipotecznego? Sprawdź.

W jaki sposób obliczyć ratę kredytu?

Poznanie wysokości raty jest niezbędne do tego, żeby określić, czy nowe zobowiązanie nie obciąży nadmiernie budżetu domowego. Dopiero wtedy można myśleć o kredycie hipotecznym. Jednak skąd masz wiedzieć, ile będzie wynosić comiesięczna opłata za pożyczkę?
Jeśli złożyłeś wniosek o środki z ratą stałą, możesz obliczyć jej wysokość samodzielnie za pomocą kalkulatora. Do tego potrzebujesz informacji o wysokości oprocentowania, długości okresu spłaty, a także wysokości pożyczonej kwoty i kapitału pozostałego do spłaty. Następnie możesz posłużyć się tym wzorem:
R=K*[(1+(o/m))^r]*(1+(o/m)-1)/[(1+(o/m))^r)-1], gdzie:
R - rata,
K - pożyczony kapitał,
r - liczba rat,
o - oprocentowanie w formie ułamka
m - liczba miesięcy w roku,
^ - symbol potęgowania.
Zatem, jeśli pożyczasz 350 000 zł na 360 miesięcy, a oprocentowanie wynosi 9%, to obliczenia raty będą wyglądać następująco:
R = 350000*[(1+(0,09/12))^360]*(1+(0,09/12)-1)/[(1+(0,09/12))^360)-1]
R = 350000*14,73*0,0075/13,73
R = 2 816,19 zł.
W przypadku kredytu z malejącymi ratami obliczenie wysokości zobowiązań jest nieco trudniejsze, ponieważ płatność co miesiąc maleje. Jednak - co warto podkreślić - pierwsze raty są zazwyczaj znacznie wyższe niż w przypadku kredytu ze stałymi ratami. W związku z tym przez kilka lat to zobowiązanie może bardzo obciążać domowy budżet. Zamiast tego można sprawdzić, ile trzeba zapłacić bankowi za pożyczenie gotówki.

Jak obliczyć odsetki od kredytu hipotecznego?

Chcesz dowiedzieć się, jak obliczyć odsetki od kredytu na finanse.rankomat.pl? To proste. Wejdź na stronę, a tam znajdziesz funkcjonalny formularz.
Wypełnij potrzebne pola, a następnie poczekaj, aż system przeselekcjonuje oferty i przedstawi Ci je w formie czytelnego zestawienia. Będą w nim zawarte informacje nie tylko o wysokości raty, ale także oprocentowaniu, odsetkach czy całkowitym koszcie kredytu. Dzięki temu bez kalkulatora szybko dowiesz się, ile trzeba będzie zwrócić do banku przez cały okres trwania umowy.

Co wpływa na wysokość rat kredytu hipotecznego?

Wysokość comiesięcznych opłat zależy od wielu czynników. Najważniejszym z nich jest oprocentowanie wyrażone procentowo. Na nie składa się:
- marża, to cena za udzielone pieniądze. Jest stała, a jej zmiana może nastąpić tylko na skutek porozumienia między bankiem a kredytobiorcą;
- stopa bazowa, na którą wpływa wskaźnik WIBOR. Określa on minimalną wysokość oprocentowania, na jaką może zostać udzielony kredyt.
Im większe oprocentowanie, tym wyższe odsetki, a w związku z tym - wyższe raty kredytu hipotecznego. Dlatego podczas wybierania oferty należy zadbać o to, żeby ten parametr był jak najniższy.
Oblicz ratę kredytu hipotecznego, zanim zdecydujesz się złożyć wniosek o tę formę finansowania. Poznanie kosztów pozwoli Ci podjąć rozsądną decyzję.

  

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności. [Zamknij]