Dzisiaj jest: niedziela, 28 listopada 2021

iPułtusk » Wiadomości » Czarne punkty wodne na terenie powiatu pułtuskiego

Czarne punkty wodne na terenie powiatu pułtuskiego

20 lipca 2021, 19:29, KPP w Pułtusku, red. Miłosz Magrzyk

Czarno-żółtymi znakami są oznaczone miejsca niebezpieczne, w których nie należy się kąpać. To niestrzeżone, dzikie kąpieliska, gdzie dochodzi do utonięć.

Piękna pogoda, wysoka temperatura zachęcają do szukania wytchnienia nad rzeką czy jeziorem. Niestety często wybieramy kąpieliska niestrzeżone i niebezpieczne. Statystyki policyjne nie pozostawiają złudzeń. W ubiegłym roku na terenie Mazowsza doszło do 35 utonięć (w wakacje utonęło 16 osób).

Tablice informujące o ryzyku kąpieli są zawsze ustawione w widocznym miejscu. Ich forma jest prosta i czytelna. Czarno-żółta kolorystyka gwarantuje dobrą widoczność, natomiast minimalistyczna grafika zapewnia ich czytelność. Dlatego też Policja oznacza miejsca niebezpieczne specjalnymi znakami ostrzegawczymi. Znaki te mają pobudzić wyobraźnię i zmusić do refleksji. Stawiane są w takich miejscach, gdzie dochodzi do zawirowań wody, gdzie jest zmienne dno, o niebezpiecznym ukształtowaniu i głębokości.

Na terenie powiatu pułtuskiego oznaczonych jest 6 tzw. czarnych punktów wodnych. Znajdują się: na 80 km rzeki Narew w Zambskach Kościelnych, na 50 km Narwi w miejscowości Holendry, w Pułtusku na 62 km rzeki Narew tzw. ,,Gajek i na 63 km ,,Wyrwa", w Ponikwi ,,Biała Góra" na 69 km rzeki oraz w Gnojnie na wyrobisku pożwirowym.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo nad wodą w największej mierze zależy od stosowania się do podstawowych zasad bezpieczeństwa. Kąpiele w miejscach niedozwolonych czy będąc w stanie nietrzeźwości, a także niedostateczna opieka nad dziećmi, to tylko niektóre z przyczyn tragedii. Policja apeluje więc do wszystkich amatorów wypoczynku nad wodą, aby korzystając z uroków kąpielisk zawsze zachowywali należytą ostrożność i kierowali się rozwagą. Nigdy nie łączmy alkoholu z uprawianiem sportów wodnych. Pamiętajmy, że nawet najspokojniejsza woda może być groźnym żywiołem. Dbajmy o bezpieczeństwo najmłodszych i nie pozostawiajmy ich samych w wodzie. Wybierajmy bezpieczne miejsca kąpieli i stosujmy się do znaków i wskazówek. Dzięki temu chwile spędzone nad wodą dostarczą nam odpoczynku i radości, a przede wszystkich będą bezpieczne zarówno dla nas, jak i innych miłośników takiego wypoczynku.Źródło zdjęcia: KPP w Pułtusku
  

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności. [Zamknij]