Dzisiaj jest: niedziela, 5 grudnia 2021

iPułtusk » Wiadomości » Ubezpieczenie OC - to musisz wiedzieć

Ubezpieczenie OC - to musisz wiedzieć

5 maja 2021, 10:28, Tipmedia, artykuł sponsorowany

Ubezpieczenie OC to produkt, który bije rekordy popularności wśród kierowców. Jest to spowodowane kilkoma rzeczami, ale najważniejsza z nich to polskie prawo. Z tego tekstu dowiesz się nieco więcej o ubezpieczeniu OC. Czytaj dalej i poznaj najważniejsze rzeczy, które warto wiedzieć przed zakupem.

OC możesz przejąć

Jeśli właśnie kupiłeś samochód, to warto, żebyś wiedział, że możesz przejąć ubezpieczenie OC od poprzedniego właściciela. Musisz jednak być świadomy ograniczeń, jakie wiążą się z tego typu rozwiązaniem. Otóż przejęta polisa OC nie może być przedłużona. Oznacza to, że umowa wygaśnie zgodnie z harmonogramem. Jeśli po tym czasie będziesz chcieć dalej korzystać z ochrony przysługującej posiadaczom OC, powinieneś podpisać umowę na własne nazwisko. Sprawdź, jak wyglądać kwestia OC przy pożyczonym samochodzie: https://www.suwalki24.pl/article/1,pozyczyles-samochod-bez-oc-zaplacisz-za-kolizje.

OC jest obowiązkowe

Zgodnie z polskim prawem ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego właściciela zarejestrowanego pojazdu. Ustawodawca przewidział więc, że ochroną powinny być objęte: samochody osobowe, samochody ciężarowe, przyczepy i naczepy, motocykle oraz maszyny rolnicze. Przepisy nie przewidują sytuacji, w której jakikolwiek kierowca może poruszać się po drogach bez obowiązkowego ubezpieczenia.

OC gwarantuje ochronę sprawcom

W sytuacji, gdy spowodujesz wypadek, w którym ucierpią osoby trzecie, będziesz mógł liczyć na pomoc ze strony ubezpieczyciela. Towarzystwo pokryje wszelkie koszty odszkodowań, a ty unikniesz finansowych konsekwencji swoich czynów. Jest to bardzo ważne, ponieważ niewielu kierowców wie, jak kosztowne mogą okazać się skutki zdarzeń drogowych.

Cena OC składa się z wielu czynników

Kalkulacja ubezpieczenia OC jest procesem trudnym i nie do końca zrozumiałym przez klientów. Wszystko przez algorytm, który jest wykorzystywany przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Jego zadaniem jest odpowiednie oszacowanie ryzyka związanego z objęciem ochroną konkretnego kierowcę. Najważniejsze czynniki, które są brane pod uwagę podczas kalkulacji to:

- wiek,
- stan cywilny,
- dzietność,
- miejsce zamieszkania,
- marka pojazdu,
- model pojazdu,
- pojemność silnika,
- przebieg,
- rok produkcji,
- miejsce garażowania.

Nie masz OC? Zapłacisz

Obowiązkowy charakter ubezpieczenia OC sprawia, że ustawodawca przewidział grzywnę za brak ważnej polisy. Wysokość kary finansowej jest ściśle związana z wysokością minimalnego dochodu oraz długości okresu, w jakim dany pojazd nie był objęty ochroną. W tym roku stawki dla samochodów osobowych przedstawiają się następująco:

- do 3 dni - 1120 zł,
- od 4 do 14 dni - 2800 zł,
- powyżej 14 dni - 5600 zł.

Jak widzisz, ubezpieczenie OC jest produktem, który może okazać się bardzo przydatny na polskich drogach i zagwarantuje Ci należytą ochronę, szczególnie od strony finansowej. Jeśli więc zależy ci na spokojnej jeździe, nie czekaj i zainwestuj już dzisiaj w odpowiednie ubezpieczenie OC.

  

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności. [Zamknij]