Dzisiaj jest: niedziela, 5 grudnia 2021

iPułtusk » Wiadomości » Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego

2 marca 2021, 13:28, KWP, red. Miłosz Magrzyk

Mazowieccy policjanci przeprowadzili w piątek na drogach województwa działania ukierunkowane na bezpieczeństwo użytkowników dróg.

Genezą policyjnych działań pn. "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego" jest troska o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów - tych użytkowników dróg, którzy w żaden sposób nie są chronieni nadwoziem pojazdu, a wręcz przeciwnie - są zagrożeni kontaktem z nim. Nadzorem zostały objęte odcinki dróg, skrzyżowania oraz przejścia dla pieszych, w których ryzyko powstania wypadku jest największe.

Działania NURD wpisują się w szereg zadań realizowanych przez policjantów na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego nie tylko zależy od przestrzegania przepisów przez kierowców, ale także od zachowań pieszych.

Funkcjonariusze przypominają, że kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto, jeśli skręca w drogę poprzeczną, jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą pojazd wjeżdża.

Mundurowi apelują także do niechronionych uczestników ruchu drogowego o rozsądek na drodze oraz używanie elementów odblaskowych w trosce o własne bezpieczeństwo nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale na wszystkich nieoświetlonych drogach - również w obszarze zabudowanym. Korzystanie z elementów odblaskowych kilkakrotnie zwiększa widoczność pieszego czy rowerzysty, dzięki czemu kierujący pojazdem ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania, omijania bądź hamowania.

Policjanci apelują o zachowanie wymaganej ostrożności, przestrzeganie przepisów ruchu drogowego i podkreślają, że podobne akcje będą prowadzone w przyszłości.Źródło zdjęcia: KWP
  

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności. [Zamknij]