Dzisiaj jest: niedziela, 28 listopada 2021

iPułtusk » Wiadomości » Bezpieczeństwo podczas ferii

Bezpieczeństwo podczas ferii

7 stycznia 2021, 13:40, KPP w Pułtusku, red. Miłosz Magrzyk

Zobacz, czego należy przestrzegać, by ferie upłynęły wszystkim spokojnie.

Pandemia koronawirusa zdezorganizowała wielu z nas życie zawodowe, rodzinne i towarzyskie. Dzieci uczą się zdalnie, a rodzice próbują pogodzić pracę z opieką nad nimi. Wydaje się być jak najbardziej zrozumiałe, że rodzice chcieliby zapewnić swoim pociechom nieco atrakcji, szczególnie podczas przerwy zimowej. Z racji panujących ograniczeń (m.in. zamknięte kina, teatry) mają jednak niełatwe zadanie, lecz warto pamiętać, że wszelkiego rodzaju obostrzenia mają za zadanie zapewnić nam maksimum bezpieczeństwa.

Poniżej zostały przypomniane wskazówki, których przestrzeganie ustrzeże nasze dziecko i nas samych przed niepotrzebną tragedią.

Należy pamiętać, aby nie zostawiać małego dziecka w domu czy na podwórku bez opieki osoby dorosłej, nalezy zaopatrzyć dziecko w karteczkę ze swoim numerem telefonu, nauczyć je, aby swego imienia, nazwiska i miejsca zamieszkania nie podawało obcym ludziom. Ponadto należy nauczyć dziecko rozpoznawać sytuacje dla niego groźne bez budzenia w nim lęku, nauczyć dziecko korzystać z telefonu - wyeksponuj w domu kartkę z numerami telefonów do najbliższych oraz telefonami alarmowymi, poinstruować, jak ma się zachować w sytuacji, która wzbudzi w nim niepokój czy strach, wyjaśnij dziecku, że w sytuacjach problemowych ma prawo głośno krzyczeć, wołać o pomoc, płakać. Szczególną uwagę na pilnowanie dziecka trzeba zwracać w miejscach publicznych - małe dziecko trzeba trzymać za rękę - pamiętaj, że to ty masz pilnować dziecka, a nie ono ciebie.

Trzeba wyjaśnić dziecku, że w razie zaginięcia powinno stać w miejscu i czekać na opiekuna, ewentualnie zwrócić się o pomoc do osoby dorosłej - najlepiej do policjanta, ochroniarza, sprzedawcy. Warto przestrzec dziecko, że nie powinno rozmawiać z nieznajomymi, jednak trzeba przygotować je na ewentualny kontakt z obcym, zwrócić uwagę, że ma zdecydowanie odmawiać, kiedy nieznajoma osoba pod jakimkolwiek pretekstem je zaczepia (częstuje słodyczami, proponuje podwiezienie).

Przestrzeż dziecko, że kiedy ktoś puka do drzwi pod twoją nieobecność, kategorycznie nie może wpuszczać nikogo do domu. Naucz dziecko mądrze korzystać z Internetu, wyjaśnij, jakim zagrożeniem jest podawanie obcym osobom swoich danych kontaktowych; pokaż mu, że sympatyczny rówieśnik poznany w Internecie może być zupełnie kimś innym niż osobą, za którą się podaje. Uświadom dziecku jak niebezpieczna może być anonimowość obcych osób poznanych tą drogą. Staraj się poznać przyjaciół i znajomych dziecka, interesuj się tym, jak i z kim spędza swój wolny czas. Nie bagatelizuj problemów swojej pociechy, nie pozwól, by brak zainteresowania i wsparcia z twojej strony ułatwił dziecku podjęcie decyzji o ucieczce z domu. Reaguj, gdy widzisz dziecko w sytuacji problemowej, także wtedy, gdy to nie jest twoja pociecha.Źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/
  

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności. [Zamknij]