Dzisiaj jest: niedziela, 5 grudnia 2021

iPułtusk » Wiadomości » Fajerwerki a bezpieczeństwo

Fajerwerki a bezpieczeństwo

30 grudnia 2020, 13:29, Policja.pl, red. Miłosz Magrzyk

Sylwester z racji obostrzeń wprowadzonych ze względu na pandemię będzie wyglądał inaczej niż zwykle.

W noc sylwestrową odpalamy więcej fajerwerków niż przez cały rok. W tym czasie w wielu miejscach dochodzi do bardzo dużej liczby poparzeń, zranień i pożarów, a nawet wypadków śmiertelnych. Przyczyną tego typu zdarzeń w większości jest niewłaściwe użytkowanie fajerwerków i nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że fajerwerki są materiałami wybuchowymi i muszą być używane ostrożnie i zgodnie z instrukcją, dlatego policjanci zawsze na bieżąco sprawdzają punkty handlowe oferujące fajerwerki i interweniują w sytuacjach naruszania zakazu ich używania.

Prawo zakazuje używania wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych - za wyjątkiem 31 grudnia oraz 1 stycznia. Przedwczesne próby pirotechniczne i odpalanie resztek są niedozwolone prawem. W większości gmin wprowadzono okresowe ograniczenia w stosowaniu materiałów pirotechnicznych. W szczególnie uzasadnionych wypadkach, w okresie objętym zakazem ich stosowania, zgodę na używanie materiałów pirotechnicznych wydaje właściwy wójt, burmistrz czy prezydent miasta.

Ograniczenia w używaniu fajerwerków wprowadzają zarówno przepisy Kodeksu wykroczeń, jak i przepisy prawa miejscowego, sprzedaż tego typu materiałów osobom niepełnoletnim jest przestępstwem i każdy, kto dopuszcza się takiego czynu, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Należy informować policję o handlowcach, którzy sprzedają petardy dzieciom (może to uchronić najmłodszych, którzy często padają ofiarami zabaw fajerwerkami), pod żadnym pozorem fajerwerków nie powinny odpalać dzieci (dzieci muszą być pod stałą opieką osób dorosłych), kupujmy fajerwerki u sprawdzonych sprzedawców i stosujmy się do instrukcji zamieszczonych na opakowaniach.

Przed zakupem materiałów pirotechnicznych należy sprawdzić, czy: obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych (pęknięć, przerwań, wgnieceń czy wybrzuszeń), elementy składowe są dobrze ze sobą połączone i nie przesuwają się, podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi, wyrób, który jest przeznaczony do pionowego ustawienia na podłożu lub wkopania w ziemię, jest wyposażony w oprzyrządowanie pozwalające na właściwe ustawienie w sposób wykluczający przewrócenie lub przechylenie się w trakcie działania, petarda przeznaczona do trzymania w dłoni posiada uchwyt zapewniający bezpieczne utrzymanie podczas palenia (nigdy nie próbujmy odpalać z dłoni nieprzeznaczonych do tego środków pirotechnicznych!), dołączona jest instrukcja obsługi w języku polskim, zawierająca co najmniej informację dotyczącą sposobu odpalenia oraz ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa podczas użytkowania.

Podczas używania wyrobów pirotechnicznych pamiętajmy, że wyroby pirotechniczne i ich odpalanie to niebezpieczna zabawa, należy czytać instrukcje, bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta i zwrócić uwagę na ostrzeżenia. Wybuchająca nagle petarda nie tylko może spowodować oparzenia rąk i twarzy, ale także poważniejsze uszkodzenia ciała, np.: utratę wzroku, palców lub całej ręki; korzystając z fajerwerków należy wybrać miejsce, w którym nie zrobimy nikomu krzywdy i niczego nie zniszczymy. Sprawdźmy, czy na drodze ładunku nie znajdują się drzewa lub linie energetyczne. W pomieszczeniach zamkniętych oraz w pobliżu obiektów mogących być narażonych na pożar nie wolno używać wyrobów pirotechnicznych, zachowajmy bezpieczną odległość - jest ona podana w instrukcji obsługi. Nigdy nie pochylajmy się nad ładunkiem - stańmy z boku i trzymajmy źródło ognia w wyciągniętej ręce, w stanie nietrzeźwym oraz w okolicznościach mogących narazić innych na niebezpieczeństwo nie odpalajmy petard, jeśli po odpaleniu materiału okaże się, że nie eksplodował on po chwili, nie podchodźmy, aby sprawdzić, co się stało, huk petard niepokoi zwierzęta, szczególnie psy. Zadbajmy więc, by nasze czworonogi nie zakłócały spokoju innym i nie były narażone na odgłosy wybuchów, a gdy doszło do wypadku, wezwijmy służby ratownicze - straż pożarną, pogotowie. Zadbajmy wspólnie o to, aby koniec starego i początek nowego roku był dla nas czasem bezpiecznym i miłym.Źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/
  

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności. [Zamknij]