Dzisiaj jest: niedziela, 18 kwietnia 2021

iPułtusk » Wiadomości » Cyfrowe ułatwienia

Cyfrowe ułatwienia

28 sierpnia 2020, 14:40, Ministerstwo Cyfryzacji, red. Miłosz Magrzyk

Klienci kolejnych 125 banków spółdzielczych mogą już nie tylko szybko założyć profil zaufany, ale i korzystać z serwisów e-administracji.

Najpierw 15, później 173, a teraz 125 kolejnych banków spółdzielczych dołączyło do węzła krajowego. To realna korzyść i ułatwienia dla ich klientów. W sumie przyłączymy ponad 500 placówek.

W węźle

Banki spółdzielcze w Koninie, Koronowie, Kostrzynie, Strykowie, Pruszczu Pomorskim, Wolinie, Toruniu, Tczewie, ale i we Wronkach czy Żurominie - to tylko kilka ze 125 placówek, które właśnie dołączyły do węzła krajowego.

Nazwa węzeł krajowy nie wszystkim cokolwiek mówi. Najprościej rzecz ujmując, to możliwość wygodnego dostępu do portali publicznych i e-usług świadczonych przez administrację. Wygodnego, bo za pomocą jednego - bankowego - hasła i loginu. Im więcej banków do niego dołączy, tym więcej osób będzie mogło korzystać z tych udogodnień.

Na początku lipca rozpoczęliśmy proces przyłączania do węzła krajowego banków spółdzielczych.

- To ważny etap w rozwoju polskiej e-administracji. Klientami banków spółdzielczych są bowiem często osoby z mniejszych miejscowości, które właśnie zyskują dużo łatwiejszy dostęp do e-usług - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Do tej pory podłączyliśmy 313 placówek. W sumie będzie ich 500. Tym samym około 1,5 miliona ich klientów, m.in. bez wychodzenia z domu, będzie mogło założyć profil zaufany - dodaje.

Szybkie logowanie

Dzięki integracji banków spółdzielczych z węzłem krajowym ich klienci będą mieć też możliwość logowania się swoimi loginami bankowymi do serwisów takich jak np. Internetowe Konto Pacjenta, konta Mój GOV czy PUE ZUS. Wystarczy, że po przeniesieniu na stronę logowania, klikną w ikonkę swojego banku i zalogują się swoim hasłem. Dokładnie tak samo, jak ma to miejsce w przypadku logowania do systemu bankowości elektronicznej.

Oznacza to, że ich login i hasło z banku wystarczą, by załatwiać online sprawy urzędowe. Osobom, które będą chciały skorzystać z tej możliwości, a nie mają jeszcze profilu zaufanego, będzie on zakładany zdalnie w trakcie realizacji dowolnej usługi publicznej - bez konieczności podejmowania dodatkowych działań.

Profil zaufany to zbiór danych o nas samych. Dzięki niemu możemy potwierdzić swoją tożsamość w Internecie. Korzysta z niego już 7 784 221 Polaków! Chcesz założyć profil zaufany? Sprawdź, jak to zrobić. Zajrzyj na stronę internetową Ministerstwa Cyfryzacji.Źródło zdjęcia: http://www.sxc.hu/photo/840233
  

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności. [Zamknij]