Dzisiaj jest: niedziela, 18 kwietnia 2021

iPułtusk » Wiadomości » Rolniku, przygotuj się do spisu!

Rolniku, przygotuj się do spisu!

12 sierpnia 2020, 12:48, https://spisrolny.gov.pl/, red. Miłosz Magrzyk

Już wkrótce w całej Polsce rozpocznie się spis rolny - obowiązkowy dla każdego użytkownika gospodarstwa rolnego.

Kiedy odbędzie się spis rolny?

Spis rozpocznie się 1 września i potrwa 3 miesiące - do 30 listopada 2020 r. Dane będą zbierane według stanu na 1 czerwca 2020 r.

Kto musi wziąć udział w spisie?

Spisowi podlegają faktyczni użytkownicy gospodarstw rolnych. Każdy użytkownik gospodarstwa rolnego otrzyma list od prezesa GUS-u. Oprócz informacji o obowiązku spisania się, list będzie zawierać ważne informacje potrzebne do logowania się w aplikacji spisowej, dlatego to pismo należy zachować aż do momentu spisania się!

Jak się spisać?

Przewidziano 3 metody do wyboru.

Samospis internetowy to kluczowa metoda spisowa i o niej w pierwszej kolejności powinni pomyśleć rolnicy. Jest to metoda wygodna, ponieważ spisać się można samodzielnie w domu przez komputer lub telefon z dostępem do Internetu, w dogodnym dla siebie momencie. Dla rolników, którzy nie posiadają komputera lub telefonu z dostępem do Internetu, jest planowane przygotowanie na czas spisu gminnego punktu spisowego.

Jeśli rolnik z jakichś ważnych powodów nie może lub nie chce spisać się przez Internet, powinien zadzwonić na infolinię spisową (pod numer 22 279 99 99) i spisać się przez telefon.

Rolnik, który nie skorzysta z żadnej z obu wspomnianych opcji (Internet lub telefon), może spodziewać się wizyty rachmistrza. Rolnicy powinni pamiętać, że w takim przypadku nie będą już mogli odmówić udzielenia odpowiedzi i przełożyć tego na inny termin. Rachmistrze rozpoczną pracę 1 października 2020 r.

Dlaczego spis rolny jest potrzebny?

Powszechny spis rolny jest organizowany co 10 lat. Jako badanie obejmujące wszystkie gospodarstwa rolne w kraju jest jedynym źródłem informacji pozwalającym na ocenę stanu polskiego rolnictwa. Samym rolnikom wyniki spisu pozwolą ocenić zmiany w produkcji roślinnej i zwierzęcej mające wpływ na opłacalność ich produkcji.

Gdzie szukać informacji?

Podstawowym źródłem informacji o spisie rolnym 2020 jest strona internetowa https://spisrolny.gov.pl/. Warto też na bieżąco śledzić stronę internetową lub konta społecznościowe (Facebook) urzędu gminy oraz Urzędu Statystycznego w Warszawie.

Ponadto od 17 sierpnia 2020 r. wsparcie i pomoc uzyskamy, dzwoniąc na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99.

Więcej informacji o spisie na stronie https://spisrolny.gov.pl/.Źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/
  

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności. [Zamknij]