Dzisiaj jest: niedziela, 18 kwietnia 2021

iPułtusk » Wiadomości » Dowód został na wakacjach? Zgłoś to online!

Dowód został na wakacjach? Zgłoś to online!

8 sierpnia 2020, 11:41, Ministerstwo Cyfryzacji, red. Miłosz Magrzyk

Po powrocie do domu okazało się, że wasz dowód osobisty postanowił zostać na wakacjach? To poważna sprawa, dlatego nie ma co czekać - zgłoście utratę dokumentu. Najszybciej zrobicie to online. Od początku wakacji z tej możliwości skorzystało już ponad 6 tysięcy osób.

Co się może stać, jeśli ktoś o złych zamiarach zdobędzie wasz dowód? Może np. na wasze nazwisko wziąć kredyt. To właśnie dlatego nie warto zwlekać ze zgłoszeniem utraty dowodu.

Jeśli zaginiony dokument wyrabialiście całkiem niedawno, czyli jest e-dowodem, w nadziei na jego odnalezienie - zamiast od razu go unieważniać - najpierw możecie go zawiesić na 14 dni. To także można zrobić przez Internet.

Pojawia się i znika

Dowody lubią znikać w niewyjaśnionych okolicznościach. Najczęściej dzieje się tak w... weekendy. Mamy na to dowody! Znaleźliśmy je w naszych statystykach. Dniem, kiedy Polacy najczęściej korzystają z możliwości zgłoszenia online utraty dowodu osobistego, jest poniedziałek. W tej kategorii, od początku wakacji, rekordzistą okazał się 29 czerwca. Tylko tego jednego dnia przez Internet zgłoszono utratę 315 dokumentów. Dwa tygodnie później, w poniedziałek 13 lipca, 273. A w ostatni poniedziałek - 3 sierpnia - dostaliśmy 206 internetowych zgłoszeń.

- W sumie od początku wakacji dokładnie 6232 Polaków zgłosiło przez Internet zaginięcie dowodu osobistego - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Rok temu, w tym samym czasie, z tej możliwości skorzystało ponad dwa razy mniej osób. Nie jest to dowód na to, że częściej gubimy dokumenty. Nasza usługa jest po prostu coraz bardziej popularna - dodaje minister.

I to dobra wiadomość. Jeśli pierwszy raz słyszycie o takiej możliwości, wytłumaczymy wam, jak skutecznie z niej skorzystać. To bardzo proste. Pierwszy i najważniejszy krok to profil zaufany (PZ). Jeśli, podobnie jak 7,6 miliona Polaków, już go macie, załatwienie tej sprawy zajmie wam chwilę.

Jeśli jeszcze nie macie profilu zaufanego, ale macie konto w banku, który umożliwia jego błyskawiczne założenie - też załatwicie tę sprawę w ekspresowym tempie.

Nagłe rozstanie

Przechodzimy do konkretów. Jeśli wasz dowód postanowił was opuścić po kilku latach wspólnego życia, na portalu GOV.pl wybierzcie e-usługę "Zgłoś utratę lub uszkodzenie swojego dowodu osobistego - unieważnij dowód".

To usługa, którą przygotowaliśmy dla właścicieli tradycyjnych dokumentów, czyli tych bez warstwy elektronicznej, a mówiąc jeszcze precyzyjniej - odebranych przed 4 marca 2019 r. Jesteście na miejscu, czyli na stronie e-usługi? Jeśli tak - kliknijcie przycisk "Wyślij zgłoszenie".

Oto kolejne kroki:

Wybierz, co chcesz zgłosić - utratę czy uszkodzenie dowodu. Jeśli zgłaszasz uszkodzenie - będziesz musiał/a też zanieść lub wysłać dowód do urzędu, który go wydał.

Kliknij przycisk "Unieważnij dowód".

Wykorzystaj profil zaufany i potwierdź unieważnienie kodem SMS, który dostaniesz na numer telefonu przypisany do twojego profilu zaufanego.

- Dokument zostanie unieważniony od razu, gdy zgłosimy jego utratę albo uszkodzenie. Nawet jeśli zrobimy to w nocy lub w weekend. Unieważnienie dowodu osobistego nie wymaga działania urzędnika. System sam zweryfikuje nasze dane - tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Jeśli chcecie mieć stuprocentową pewność, że wasz dowód został unieważniony, możecie ją zyskać, korzystając z kolejnej e-usługi. Sprawdź, czy dowód osobisty jest unieważniony lub zawieszony. Kilka kliknięć i wszystko będzie jasne.

A może jednak...

Jeśli dowód, który wam zaginął był całkiem nowy, a dokładnie odebraliście go po 4 marca 2019 r. (czyli był e-dowodem), zanim go unieważnicie - macie inne wyjście.

- Właściciel e-dowodu, który nie wie, gdzie jest jego dokument, ale jednocześnie liczy na to, że go znajdzie, może zawiesić swój dowód na 14 dni - tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Jeśli w tym czasie nie cofnie zawieszenia, dowód zostanie automatycznie unieważniony. Jeśli zawieszenie zostanie cofnięte w ciągu 2 tygodni, e-dowód znowu będzie ważny. Wnioski o zawieszenie i odwieszenie e-dowodu także, oczywiście, można zgłaszać przez Internet. Wystarczy skorzystać z e-usługi "Zgłoś lub cofnij zawieszenie swojego e-dowodu" - dodaje szef MC.

W tym przypadku także kluczowe są profil zaufany i wizyta na portalu GOV.PL.

Kiedy już jesteście na stronie naszej e-usługi, działajcie według tych wskazówek:

Kliknij przycisk "Zgłoś lub cofnij zawieszenie e-dowodu".

Zaloguj się profilem zaufanym.

Zobaczysz status swojego dowodu i swoje dane - sprawdź je.

Odpowiedz na pytanie, które wyświetli się pod statusem:

Czy chcesz zawiesić swój e-dowód? - jeśli twój dowód i certyfikaty są ważne,

Czy chcesz cofnąć zawieszenie swojego e-dowodu? - jeśli twój dowód i certyfikaty są zawieszone.

W zależności od sytuacji, w której jesteś - kliknij przycisk "Zawieś e-dowód lub cofnij zawieszenie e-dowodu".

- Usługa działa automatycznie i jest bezpośrednio powiązana z Rejestrem Dowodów Osobistych. Jeśli zawiesimy dowód - od razu zostanie zawieszony, jeśli cofniemy zawieszenie - dowód od razu będzie ważny - tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Nowy egzemplarz

Zawieszony e-dowód jest czasowo nieważny. Wraz z e-dowodem - jeśli aktywowaliście warstwę elektroniczną dokumentu - zawieszone zostają wszystkie wgrane w niego certyfikaty. Nie możecie w tym czasie używać e-dowodu. Wszystkie przypadki jego użycia w czasie zawieszenia będą nieważne - nawet po cofnięciu zawieszenia. Przykład? Jeśli w swoim e-dowodzie masz podpis osobisty i ktoś użyje go po zawieszeniu dowodu - taki podpis nie będzie ważny.

NIE zawieszaj dowodu, jeśli masz pewność, że już go nie odzyskasz. W takiej sytuacji od razu zgłoś jego utratę. Zrób to online. Jeżeli twój dowód zaginął albo ktoś ci go ukradł - zgłoś to także w swoim banku. Dzięki temu zadbasz o swoje bezpieczeństwo i ochronisz się przed oszustami.

I teraz najważniejsze. Od razu po unieważnieniu dowodu osobistego złóż wniosek o nowy dokument. To także możesz zrobić online! Wystarczy, że skorzystasz z naszej e-usługi "Uzyskaj dowód osobisty". Od początku wakacji z usługi skorzystało z niej ponad 40 tysięcy osób.Źródło zdjęcia: Ministerstwo Cyfryzacji
  

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności. [Zamknij]