Dzisiaj jest: środa, 16 czerwca 2021

iPułtusk » Wiadomości » Strażacy szkolą żołnierzy WOT

Strażacy szkolą żołnierzy WOT

2 lipca 2020, 10:47, 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej, red. Miłosz Magrzyk

Zakończenie operacji prowadzonej ostatnio przez WOT pozwoliło na powrót do systematycznych szkoleń żołnierzy - szkoleń, podczas których podtrzymywane i utrwalane są nawyki potrzebne w realizacji zadań bojowych, natomiast priorytetem jest rozszerzenie kompetencji przeciwkryzysowych.

Ostatnie 3 miesiące pokazały, że niezbędne jest odpowiednie przeszkolenie żołnierzy z zakresu reagowania na sytuacje kryzysowe o charakterze niemilitarnym. Na czas trwania pandemii szkolenia rotacyjne oraz powołania nowych ochotników w szeregi 5 MBOT zostały zawieszone.

Dopiero z początkiem czerwca żołnierze wrócili na place ćwiczeń taktycznych i strzelnice. Obecnie kontynuowany jest proces osiągania zdolności przez WOT, w tym zdolności pozwalających efektywnie reagować na zagrożenia kryzysowe. W tym celu został stworzony specjalny program szkolenia, który przez najbliższe 3 miesiące będzie realizowany w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Będzie on podstawą do przygotowania żołnierzy w zakresie wsparcia elementów układu pozamilitarnego w ramach pomocy lokalnej społeczności w sytuacjach kryzysowych. Współpraca i wspólne szkolenia z policją, strażą pożarną czy graniczną pozwolą na zdobycie żołnierzom fachowej wiedzy i umiejętności, co przełoży się na wymierne efekty w przyszłości.

W minionym tygodniu w 5 Mazowieckiej Brygadzie Oborny Terytorialnej przez 3 dni odbywał się pierwszy kurs instruktorsko-metodyczny z udziałem strażaków Państwowej Straży Pożarnej z Ciechanowa. Szkolili oni terytorialsów z zakresu organizacji oraz przeprowadzania dekontaminacji (dezynfekcji) ludzi, sprzętu oraz infrastruktury. Kurs przygotował przyszłych instruktorów do prowadzenia szkoleń z zakresu wsparcia organów samorządu terytorialnego i służby zdrowia w ramach pandemii.

- Udział naszych żołnierzy w tego typu kursach pozwala na zbudowanie bazy wiedzy i umiejętności, które będą mogły być przekazywane kolejnym żołnierzom, a dodatkowo wpłynął na kompetencje działającego w brygadzie Zespołu Interwencji Kryzysowej czy Zespołu Wsparcia Odbudowy - mówi ppor. Arkadiusz Rygiel, szef szkolenia 52 Batalionu Lekkiej Piechoty. - W najbliższym czasie będą realizowane również podobne kursy z zakresu wsparcia straży pożarnej podczas powodzi, pożarów, suszy, wichur czy wypadków komunikacyjnych - nowy plan szkolenia wychodzi naprzeciwko temu, co obecnie dzieje się w naszych kraju, skupia się m.in. na powodziach, wichurach... to właśnie się dzieje. Stworzenie tego planu było przewidzeniem obecnej sytuacji - dodaje ppor. Rygiel.

Plan szkolenia na czas realizacji trybu przeciwkryzysowego przewiduje również kursy z zakresu wsparcia policji, podczas których żołnierze zostaną przygotowani do prowadzenia działalności patrolowej czy regulacji ruchu.

Obecnie w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służy ponad 2 tysiące żołnierzy. Wkrótce nasze szeregi powiększą się o kolejnych ochotników.Źródło zdjęcia: 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej
  

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności. [Zamknij]