Dzisiaj jest: niedziela, 24 stycznia 2021

iPułtusk » Wiadomości » Zasady bezpieczeństwa sanitarnego w lokalach wyborczych

Zasady bezpieczeństwa sanitarnego w lokalach wyborczych

26 czerwca 2020, 12:31, Miłosz Magrzyk

Wybierasz się na głosowanie? Sprawdź, jakich zasad musisz przestrzegać.

Każdy wyborca powinien zabrać ze sobą maseczkę, ponieważ w lokalach wyborczych, obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa. Poza tym, wchodząc do lokalu, powinniśmy zdezynfekować ręce. Za zapewnienie odpowiedniego płynu odpowiadać będzie komisja wyborcza.

Wyborca w ramach możliwości powinien zabrać ze sobą także długopis. Jeśli jednak tego nie zrobi, nie zostanie pozbawiony możliwości oddania głosu. Długopis zapewnią mu członkowie komisji wyborczej.

Same komisje w czasie wyborów prezydenckich w 2020 r. też będą działać na szczególnych zasadach. Członkowie komisji otrzymają m.in.: jednorazowe rękawiczki, maseczki medyczne i przyłbice. Między sobą powinni zachować odległość wynoszącą co najmniej 1,5 metra.

W wyborach prezydenckich nie zobaczymy też charakterystycznego zielonego sukna na stołach komisji wyborczych. Ze względu na możliwość absorbowania przez sukna płynów nie będzie można ich używać w lokalach wyborczych. Komisje powinny zostawić stoły bez przykrycia albo postarać się o materiał, który nie pochłania płynów.

Ile osób może jednocześnie przebywać w lokalu wyborczym?

Przepisy mówią, że w lokalu może przebywać jeden głosujący na 4 m kw. ogólnodostępnej powierzchni pomieszczenia - z wyłączeniem m.in.: członków komisji wyborczej, mężów zaufania, obserwatorów społecznych i międzynarodowych.

Ponadto lokale mają być wietrzone przed przystąpieniem komisji do pracy oraz później odpowiednio co godzinę przynajmniej przez 10 minut. Praca komisji oraz głosowanie nie będą na ten czas przerywane.

Powierzchnie takie jak: klamki, urny wyborcze czy blaty stołów, będą przemywane płynem do dezynfekcji. Ma to być realizowane przed przystąpieniem komisji wyborczej do pracy oraz nie częściej niż co godzinę, ale co najmniej 6 razy w czasie trwania głosowania. Proces ten nie będzie mieć wpływu na pracę komisji oraz na głosowanie.

Należy pamiętać, że członkowie komisji mogą poprosić wyborcę o chwilowe zdjęcie maski w celu weryfikacji, czy dana osoba jest tą ze zdjęcia na okazanym dowodzie tożsamości.Źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/
  

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności. [Zamknij]