Dzisiaj jest: piątek, 7 sierpnia 2020

iPułtusk » Wiadomości » Wakacje 2019 - sprawdź, ile zarobiłeś... punktów

Wakacje 2019 - sprawdź, ile zarobiłeś... punktów

30 sierpnia 2019, 07:17, Ministerstwo Cyfryzacji, red. MK

To już ostatnia prosta tegorocznych wakacji.

Zdjęcia z plaży oglądamy z rozrzewnieniem, zastanawiamy się jak to się dzieje, że wakacje mijają tak szybko... Zanim jednak zaplanujesz przyszłoroczny urlop, sprawdź ile kosztował Cię tegoroczny.

Nie, nie chodzi o pieniądze, a o konto Twoich punktów karnych. Po pierwsze - wszystkim życzymy tego, abyście wyszli na czysto. Po drugie - przypominamy: jeśli macie coś na sumieniu, możecie to sprawdzić w domowym zaciszu, bez świadków. Przez internet.

Tylko dla Twoich oczu

- Do sprawdzenia liczby punktów karnych potrzebujemy dostępu do internetu i profilu zaufanego. To dzięki niemu mamy pewność, że tylko my będziemy mieli dostęp do naszego konta. Nikt inny nie dowie się o naszych drogowych przewinieniach - przypomina minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Jak sprawdzić online liczbę swoich punktów karnych? Nie musisz włączać nawigacji. Poprowadzimy Cię.
Pierwsza wskazówka - skieruj się na stronę Obywatel.gov.pl. Po dotarciu na miejsce, wybierz e-usługę Sprawdź swoje punkty karne. Jesteś na odpowiedniej stronie? Jeśli tak, kliknij przycisk Sprawdź swoje punkty karne.
System przeniesie Cię na stronę profilu zaufanego. Zaloguj się na swoje konto.

Dygresja: jeśli nie masz jeszcze profilu zaufanego, szybko nadrób tę zaległość na stronie www.pz.gov.pl
Wracamy na trasę - po zalogowaniu system przeniesie Cię z powrotem do serwisu Obywatel.gov.pl.
Chwila oczekiwania (dla niektórych zapewne też niepokoju) i... informacja o Twoich punktach karnych wyświetli się na ekranie. Jeśli chcesz, możesz ją pobrać w formacie PDF i wydrukować. Pamiętaj, że taki wydruk ma tylko charakter informacyjny -- nie jest to dokument urzędowy. Oznacza to, że sąd albo urząd może go nie uznać (np. jako dowodu w sprawie). Jeśli potrzebujesz urzędowego zaświadczenia o punktach karnych, dostaniesz je w komisariacie policji.

Cyfrowa autostrada

- Możliwość sprawdzenia online liczby punktów karnych to jedna z naszych najpopularniejszych e-usług. Tylko w pierwszym półroczu tego roku Polacy skorzystali z niej ponad 279 tysięcy razy - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Po wakacjach te statystyki na pewno wzrosną - dodaje szef MC.

Dzięki systemowi Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) pakiet e-usług dla kierowców jest naprawdę bogaty. Co w nim mamy?
- Możliwość sprawdzenia online historii pojazdu (www.historiapojazdu.gov.pl).
- E-usługę Mój Pojazd, która pozwala sprawdzić online dane o pojazdach, których jesteśmy właścicielami lub posiadaczami.
- mPojazd - odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu. Wystarczy, że na swoim telefonie zainstalujesz aplikację mObywatel (w tym momencie usługa mPojazd dostępna jest dla właścicieli telefonów z systemem Android).
- E-usługę Bezpieczny autobus (www.bezpiecznyautobus.gov.pl).

Bezpiecznej drogi!

Źródło zdj. Ministerstwo Cyfryzacji
  

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności. [Zamknij]