Dzisiaj jest: czwartek, 30 czerwca 2022

iPułtusk » Wiadomości » Konferencja pn."Pułtusk w historii teatru publicznego w Polsce" za nami (zdjęcia)

Konferencja pn."Pułtusk w historii teatru publicznego w Polsce" za nami (zdjęcia)

18 lutego 2015, 10:59, UM w Pułtusku, red. Agnieszka Pleńska

17 lutego w Akademii Humanistycznej im. A. Gieysztora w Pułtusku odbyła się konferencja popularno-naukowa inaugurująca projekt pn. "Tradycje teatralne Pułtuska" realizowany w 449. rocznicę powstania w Pułtusku Szkolnego Teatru Jezuickiego oraz w 135. rocznicę powstania Pułtuskiego Teatru Amatorskiego.

Konferencję otworzył Burmistrz Miasta Pułtusk - Krzysztof Nuszkiewicz. Słowo do zebranych skierował Rektor Akademii Humanistycznej - prof. dr hab. Adam Koseski.

Przemówienie na temat teatru publicznego w Polsce wygłosiła autorka projektu - Izabela Sosnowicz-Ptak. Uczestnicy mogli poznać dzieje pułtuskiego teatru, począwszy od przedstawionych przez dr. hab. Radosława Lolo dokonań jezuickiej sceny szkolnej. Z działalnością teatrów amatorskich w Pułtusku w XIX i na początku XX wieku zapoznał zebranych Lech Chybowski, który odczytał referat dr. Krzysztofa Wiśniewskiego. Teatr w Pułtusku w okresie II RP był tematem wystąpienia Bożeny Potyraj.

Konferencja jest częścią autorskiego projektu edukacyjnego Izabeli Sosnowicz-Ptak - dyrektor MCKiS w Pułtusku, pt. "Tradycje teatralne Pułtuska" realizowanego w ramach programu Promesa Ministra - Teatr 2015, Priorytet: 250-lecie teatru publicznego w Polsce. Edukacja teatralna i promocja teatru, ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Miejskie Centrum Kultury i Sztuki w Pułtusku zaprasza w ramach ww. projektu do wzięcia udziału w konkursie "Pułtuskie Teatry Amatorskie - Konkurs PTA-K" grupy aktorów teatru amatorskiego (grupy zawodowe lub społeczne wraz z rodzinami i znajomymi). Zgłoszenia są przyjmowane do 11 marca br. Przegląd konkursowy teatrów amatorskich odbędzie się w dniach 5-13 września br. regulamin
Partnerzy projektu: Samorząd Gminy Pułtusk, Samorząd Powiatu Pułtuskiego, Akademia Humanistyczna im. Aleksandra Gieysztora, Pułtuska Biblioteka Publiczna im. J. Lelewela w Pułtusku, Archiwum Państwowe w Warszawie Oddział w Pułtusku, Pułtuskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne.

źródło zdj. UM w Pułtusku
  

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności. [Zamknij]