Dzisiaj jest: niedziela, 25 stycznia 2026

iPułtusk » Wiadomości » Zarządzanie ruchem i oznakowanie dróg do poprawy

Zarządzanie ruchem i oznakowanie dróg do poprawy

22 lipca 2014, 09:32, MUW, red. Agnieszka Pleńska

Zła widoczność i nieczytelność oznakowania oraz brak zatwierdzonych projektów organizacji ruchu to najistotniejsze nieprawidłowości wynikające z przeprowadzonej analizy stanu zarządzania komunikacją na drogach Mazowsza.

Raport na ten temat przygotował Wydział Kontroli Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Nadzór nad organami zarządzającymi ruchem* jest od 2012 roku jednym z priorytetów wojewody.

Sprawdzono przede wszystkim: projekty organizacji ruchu, realizację obowiązków kontrolnych oraz oznakowanie dróg. Oceniano także działania organu zarządzającego ruchem oraz zgodność z przepisami istniejącej organizacji ruchu i jej wpływu na bezpieczeństwo. Najmniej zastrzeżeń budził obowiązek kontroli wykonania zadań związanych z wprowadzaniem organizacji ruchu (tzw. "odbiór oznakowania"). Negatywnie najczęściej oceniano zaniedbanie obowiązku kontrolowania stanu znaków drogowych i sygnalizacji świetlnej (co najmniej raz na 6 miesięcy) - tak było w 50 proc. przypadków. Jedynie Marszałek Województwa Mazowieckiego nadzorował oznakowanie na wszystkich odcinkach dróg wojewódzkich z zachowaniem wymaganej częstotliwości. Kontrolerzy najczęściej wystawili oceny pozytywne z nieprawidłowościami (46), w 12 przypadkach nie dopatrzono się żadnych uchybień, natomiast w 15 wydano opinię negatywną.

Pracownicy urzędu wojewódzkiego dokonali także oględzin wybranych odcinków dróg, mając na uwadze przede wszystkim wpływ oznakowania na bezpieczeństwo użytkowników. Najczęstszymi nieprawidłowościami były: nieczytelność lub zła widoczność oznakowania (80 proc. odcinków, na których stwierdzono przynajmniej jedną nieprawidłowość), umieszczenie oznakowania niezgodnie z warunkami technicznymi (75 proc.), niezgodność oznakowania z projektem (73 proc.) oraz brak zatwierdzonej organizacji ruchu (42 proc.).

We wnioskach autorzy raportu wskazują na konieczność współpracy pomiędzy samorządem powiatowym i gminnym, a także policją, która posiada dane i wiedzę na temat najbardziej niebezpiecznych miejsc na drogach. Brakuje również przepisów, które jednoznacznie wskazywałyby podmiot odpowiedzialny za objęcie wszystkich dróg na danym terenie projektami organizacji ruchu (które powinny być jedynym legalnym dokumentem określającym rozmieszczenie znaków drogowych czy sygnalizacji) oraz sankcji za nieprzestrzeganie tego wymogu.

Istotne jest budowanie świadomości współodpowiedzialności wszystkich podmiotów zaangażowanych w proces zarządzania ruchem na drogach, ponieważ właściwa organizacja jest ważna dla bezpieczeństwa kierowców i pieszych. Należy jednak pamiętać, że poziom bezpieczeństwa w ruchu drogowym uwarunkowany jest przede wszystkim zachowaniem uczestników ruchu drogowego oraz stanem technicznym dróg i pojazdów - powiedział Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.

Raport powstał na podstawie kontroli przeprowadzonych w latach 2012-2013. Objęły one 13 spośród 43 samorządów (30%) z województwa mazowieckiego. Oględzinom poddano 106 odcinków dróg gminnych, powiatowych i wojewódzkich ze szczególnym uwzględnieniem miejsc najbardziej niebezpiecznych. W latach 2014-2015 planowane są dalsze wzmożone kontrole w tym zakresie. Tematyką oznakowania dróg i organizacji ruchu była również zainteresowana Najwyższa Izba Kontroli, która 20 kwietnia br. wydała raport o "Organizacji ruchu na drogach gminnych, powiatowych i wojewódzkich".




źródło zdj. http://www.freeimages.com/photo/114882
  

Czytaj również

Photo

Jak zadbać o swoje zdrowie w razie alergii lub zgagi?

18 grudnia 2024, 08:16

Nasz organizm często boryka się z różnymi dolegliwościami, które trwają krócej lub dłużej, zależnie od danego problemu i układu odpornościowego. Bardzo często dzieci walczą z alergiami, przy czym dotyczą one także osób dorosłych. Poza tym częstą dolegliwością jest zgagą, zazwyczaj związana z ciężkostrawnymi pokarmami i niezdrową dietą. Jak sobie pomóc w razie alergii? Co warto wiedzieć o proponowanych lekach na zgagę?

Photo

Kalki termotransferowe - wszechstronne rozwiązania w druku etykiet dla różnych branż

15 listopada 2024, 11:49

W świecie druku przemysłowego i etykietowego kalki termotransferowe odgrywają kluczową rolę, szczególnie tam, gdzie wymagana jest wysoka trwałość nadruku oraz odporność na zniszczenia. Kalki termotransferowe, znane również jako ribbon TTR, znajdują zastosowanie w różnych branżach - od logistyki, przez produkcję, aż po handel detaliczny. Odpowiedni dobór kalki, czy to woskowej, woskowo-żywicznej, czy żywicznej, wpływa na jakość i trwałość nadruku. W artykule przyjrzymy się bliżej technologii termotransferowej oraz korzyściom, jakie może przynieść Twojej firmie wybór kalek termotransferowych.

Photo

Wybór paleniska ogrodowego - sprawdź palenisko na taras Aurora

21 września 2024, 07:22

Nie ma niczego przyjemniejszego, niż spędzanie wolnego czasu w towarzystwie swoich bliskich. Szczególnie jeżeli ten czas organizujemy sobie w naprawdę przyjemnych okolicznościach.


UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności. [Zamknij]