Dzisiaj jest: niedziela, 19 maja 2024

iPułtusk » Wiadomości » Zajęcia profilaktyczne dla młodzieży pow. pułtuskiego

Zajęcia profilaktyczne dla młodzieży pow. pułtuskiego

10 grudnia 2013, 11:36, KPP w Pułtusku, red. Agnieszka Pleńska

Z inicjatywy psychologa Pani Ewy Mazurkiewicz w Publicznym Gimnazjum w Dzierżeninie i LO im. Piotra Skargi w Pułtusku odbyły się spotkania z młodzieżą. Młodzież obejrzała film edukacyjny, opowiadający o młodych ludziach, którzy popełniają przestępstwo i trafiają do zakładu karnego.

W ramach akcji profilaktycznej skierowanej głównie do młodzieży Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Warszawie oraz Mazowiecka Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu przygotowały film edukacyjny.

Z inicjatywy psychologa Pani Ewy Mazurkiewicz w Publicznym Gimnazjum w Dzierżeninie i Liceum Ogólnokształcącym im. Piotra Skargi w Pułtusku odbyły się spotkania z młodzieżą. W tym celu do szkół przybył przedstawiciel Służby Więziennej Aresztu Śledczego w Warszawie - Białołęce por. Mariusz Ołton oraz funkcjonariusze Zespołu ds. Nieletnich i Patologii Komendy Powiatowej Policji w Pułtusku.

"Więzienie - stracony czas" - to tytuł filmu edukacyjnego, opowiadającego o młodych ludziach, którzy popełniają przestępstwo i trafiają do zakładu karnego. Niedługi, bo zaledwie dwudziestominutowy film przedstawia dwie historie trzech młodych mężczyzn, którzy właściwie "z głupoty" wchodzą w konflikty z prawem. Jeden będąc pod wpływem alkoholu, atakuje nożem kolegę, drugi - pod wpływem "jednego" piwa i środków odurzających powoduje wypadek, w którym zginęły, dopiero poznane na dyskotece dziewczyny. Obaj trafiają na 10 lat do zakładu karnego. Życie w celi pokazane jest na przykładzie Adama, który brał udział w bójkach pseudokibiców i dostał 8 lat więzienia.

Zaczynając oglądanie filmu młodzież zazwyczaj reaguje śmiechem, lecz z upływem czasu i kolejnych scen miny na twarzach poważnieją. Jak mówią, dotąd nie zdawali sobie sprawy jak tak naprawdę wygląda życie w odizolowaniu. Przerażająca dla nich jest jednostajność kolejnych dni, powtarzające się te same sytuacje.

Historie te mają ostrzec młodych ludzi przed nie do końca nieprzemyślanymi decyzjami. Dzięki takim spotkaniom uczniowie mają możliwość skonfrontować film z informacjami przekazanymi przez wychowawcę z Aresztu Śledczego. Na koniec spotkania wyświetlono prezentację stworzoną przez podopiecznych aresztu. Nauczeni "życiem" niosą naukę, i korzystając ze słów m.in. Paulo Coelho " Ciesz się każdą chwilą, abyś potem nigdy nie żałował, że utraciłeś młodość" pokazują młodym ludziom, którzy wchodzą lub dopiero co weszli w dorosłe życie czyhające na nich niebezpieczeństwa. " By rozum był przy młodości" - Jan Kochanowski.














źródło zdj. KPP w Pułtusku
  

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności. [Zamknij]