Dzisiaj jest: poniedziałek, 13 lipca 2020

iPułtusk » Wiadomości » Policja bez pobłażania dla pijanych sterników

Policja bez pobłażania dla pijanych sterników

12 czerwca 2019, 07:04, KPP Pułtusk, red. MK

Kolejna interwencja policyjnych wodniaków zakończyła się zatrzymaniem 51 - letniego mieszkańca Pułtuska. Mężczyzna nie stosował się do oznaczeń szlaku żeglugowego, a ponadto znajdował się pod działaniem alkoholu.

Słońce, woda, przyjaciele i jacht. Podczas letniego wypoczynku chętnie korzystamy z dobrodziejstw rzek i jezior. Nie zapominajmy, że sterowania pojazdem wodnym nie powinniśmy łączyć z alkoholem.

O ile każdy kierowca wie, że jadąc pojazdem pod wpływem alkoholu, naraża się na utratę uprawnień do kierowania, o tyle niewielu zdaje sobie sprawę z tego, że sternikowi łodzi w stanie wskazującym na spożycie alkoholu grożą podobne konsekwencje.

Przekonał się o tym zatrzymany 9 czerwca przez policję 51- letni mieszkaniec Pułtuska. Sternik łodzi z silnikiem spalinowym nie stosował się do oznaczeń szlaku żeglugowego a urządzenie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wykazało wynik: 0,14 mg/l. Łodzią "zaopiekowała" się wskazana przez 51- latka osoba, a mężczyzna został przewieziony do komendy. Za niestosowanie do oznaczeń na rzece został ukarany mandatem a za kierowanie w stanie po użyciu alkoholu odpowie przed sądem.

Przepisy stanowią jasno: każdy kierujący pojazdem silnikowym (także na wodzie), który ma więcej niż 0,2 promila alkoholu we krwi, popełnia wykroczenie. Kierowanie z wartością alkoholu powyżej 0,5 promila we krwi jest już przestępstwem. Nie jest to martwe prawo, ponieważ policjanci, zwłaszcza na obszarach rekreacji wodnej sprawdzają stan trzeźwości sterników.

Policjanci ostrzegają - nikt, kto kieruje łodzią pod wpływem alkoholu, nie uniknie kary!

sierż. sztab. Milena Kopczyńska, KPP Pułtusk

Źródło zdj. KPP Pułtusk
  

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności. [Zamknij]