Dzisiaj jest: piątek, 20 września 2019

iPułtusk » Wiadomości » Przed nami I Hubertus Pułtuski

Przed nami I Hubertus Pułtuski

16 października 2014, 14:50, UM w Pułtusku, red. Agnieszka Pleńska

Już za nieco ponad dwa tygodnie w Pułtusku odbędzie się I Hubertus Pułtuski.

Święty Hubert z Liége (ok. 655-727) był misjonarzem w Ardenach i Brabancji, zaś od 704 roku biskupem Liége. Wedle tradycji, kiedy polował w Wielki Piątek, ukazał mu się biały jeleń z krzyżem pomiędzy tykami poroża. Legenda ta, zaczerpnięta z kilku średniowiecznych żywotów świętych pojawia się później w kilku odmiennych wersjach. Jednak od momentu swej kanonizacji (VIII wiek) św. Hubert był patronem jeźdźców, leśników, myśliwych i matematyków. Stylizowany wieniec jelenia byka z krzyżem jest oficjalnym Logo Polskiego Związku Łowieckiego:

Wspomnienie św. Huberta przypada na dzień 3 listopada i w tych okolicach organizowane jest doroczne święto myśliwych, połączone z polowaniem. W Polsce w czasach staropolskich kult św. Huberta rozprzestrzenił się w średniowieczu. Zapiski o pierwszym wielkim polowaniu na Hubertusa pochodzą z roku 1444. Szczególnie zaś upowszechniły się łowieckie obchody św. Huberta w XVIII stuleciu. Zarówno bowiem August II, jak i August III byli wielkimi miłośnikami łowiectwa i towarzyszącego mu ceremoniału. W wieku XIX do tradycji tych nawiązywały rody arystokratyczne i ziemiaństwo. W II Rzeczypospolitej do zwyczaju uroczystego Hubertusa wrócił zapalony myśliwy Prezydent Ignacy Mościcki, który po raz pierwszy zorganizował prezydenckiego Hubertusa w Spale w roku 1930.

Na obchody Hubertusa składa się msza polowa, zbiorowe polowanie według pełnego ceremoniału łowieckiego zakończone pokotem, oraz uroczysta biesiada myśliwska. Takie obchody symbolizują szacunek oddawany przez myśliwych upolowanej zwierzynie, a także zapewnić mają pomyślność w łowach w nadchodzącym roku.

I Hubertus Pułtuski odbędzie się 25 października w Domu Polonii.źródło zdj. UM w Pułtusku
  

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności. [Zamknij]