Dzisiaj jest: poniedziałek, 29 kwietnia 2024

iPułtusk » Wiadomości » Akcja bezpłatnych szczepień przeciw grypie dla mieszkańców Pułtuska

Akcja bezpłatnych szczepień przeciw grypie dla mieszkańców Pułtuska

15 października 2014, 11:52, OPZG, red. A.Pleńska

W ramach Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy i akcji "Grypoodporni - zawsze niezawodni" mieszkańcy Pułtuska będą mogli skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciw grypie.

Program ma na celu popularyzację korzyści związanych ze szczepieniami ochronnymi. Szczególną uwagę należy zwrócić na profilaktykę grup ryzyka, bo  to  one są najbardziej narażeni na powikłania pogrypowe.

Akcja bezpłatnych szczepień obędzie się 20 października br. w godzinach 15:00-17:00 w Szpitalu Powiatowym w Pułtusku przy ul. Teofila Kwiatkowskiego 19. Skorzystać ze szczepień może każdy, jeżeli nie występują u niego przeciwwskazania (np. złe samopoczucie, katar, gorączka). Kwalifikacji na  miejscu dokonuje lekarz przeprowadzając rozmowę z każdym pacjentem. Grupy, którym w sposób szczególny zalecana jest profilaktyka wirusa grypy poprzez szczepionkę to dzieci do  5. roku życia, osoby po 65. roku życia, kobiety w ciąży oraz osoby cierpiące na choroby przewlekłe np. cukrzycę, astmę czy chorobę wieńcową.

"Grupy ryzyka, z uwagi na mniejszą odporność organizmu, są bardziej narażone na powikłania pogrypowe, które wymagają długiego leczenia oraz mogą skutkować trwałym uszczerbkiem na  zdrowiu. Dlatego szczególnie im zalecamy poddanie się szczepieniom podczas każdego sezonu zachorowań, który  w  Polsce zaczyna się we wrześniu. Szczepionki przeciw grypie co roku mają skład dostosowany do drobnoustrojów, które ją wywołują. Szczepić powinni się również pracownicy służby zdrowia. Często lekarze czy pielęgniarki twierdzą, że są uodpornieni na grypę. Nie jest to prawda, gdyż  wirus grypy mutuje, dlatego powinniśmy się szczepić co roku." ? powiedział prof.  Adam Antczak, Przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Oświaty Zdrowotnej.

Działania Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy mają na celu mobilizację społeczeństwa do  dbania o stan zdrowia oraz  uświadomienie powikłań pogrypowych oraz rzeczywistych konsekwencji i  kosztów, jakie generuje grypa. Profilaktyka wirusa poprzez szczepionki to nie tylko korzyści zdrowotne, ale również społeczne oraz finansowe.

Koszt jednorazowej iniekcji to ok. 30 zł. Mimo niskiej ceny, część Polaków nie decyduje się na profilaktykę, narażając się na groźną chorobę oraz  koszt jej leczenia, a  ten  znacznie przewyższa koszt szczepionki. Przy poważnych powikłaniach takich jak zapalenie płuc czy  zapalenie mięśnia sercowego wymagane jest leczenie w  szpitalu oraz  długi czas rekonwalescencji pacjenta. Każda przyjęta szczepionka zmniejsza ryzyko zachorowania jednego obywatela, co za tym idzie, rozpowszechnienia się grypy w społeczeństwie.



Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy jest inicjatywą społeczną niezależnych ekspertów medycznych. Celem Programu jest poprawa wyszczepialności przeciw grypie w Polsce, zwłaszcza wśród pacjentów z grup ryzyka oraz informowanie Polaków o zagrożeniach związanych z grypą i jej powikłaniami. Organizatorem Społecznej Kampanii Informacyjnej powstałej w ramach Programu jest Instytut Oświaty Zdrowotnej Fundacja Haliny Osińskiej. Działania skierowane są do środowiska medycznego, opinii publicznej, samorządu oraz do pracodawców. Przedsięwzięcie spotkało się z  aprobatą najważniejszych instytucji działających na rzecz poprawy zdrowia publicznego, wielu organizacji zrzeszających lekarzy, pracodawców, związki samorządów i towarzystwa medyczne. W  działania Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy zaangażowali się również eksperci medyczni, liderzy opinii, ludzie nauki, kultury oraz biznesu. Więcej informacji na stronach www.opzg.pl oraz www.grypoodporni.pl.





źródło zdj. OPZG
  

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności. [Zamknij]