Dzisiaj jest: piątek, 20 września 2019

iPułtusk » Wiadomości » Ważny paszport - pierwszy krok do udanych wakacji

Ważny paszport - pierwszy krok do udanych wakacji

13 czerwca 2019, 06:47, Ministerstwo Cyfryzacji, red. MK

W województwie mazowieckim niezmiennie kilkadziesiąt osób dziennie wnioskuje o przyspieszenie decyzji paszportowej.

- Zarezerwowany urlop, wykupiona wycieczka i spakowana walizka nie gwarantują możliwości zagranicznego wypoczynku, jeżeli zawczasu nie sprawdzimy naszego paszportu. Przypominam, aby odpowiednio wcześnie składać wnioski paszportowe - apeluje Zdzisław Sipiera, Wojewoda Mazowiecki.

Ustawa o dokumencie paszportowym nie przewiduje możliwości wydania paszportu w trybie pilnym, a Wojewoda ma 30 dni na wydanie dokumentu. Tymczasem w województwie mazowieckim niezmiennie kilkadziesiąt osób dziennie wnioskuje o przyspieszenie decyzji paszportowej. W okresie około wakacyjnym większość przypadków motywowana jest właśnie wykupieniem zagranicznej wycieczki.

10 czerwca w budynku MUW przy pl. Bankowym 3/5 odbyła się konferencja prasowa promująca przedwakacyjną akcję Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego pt. "WAŻNY PASZPORT - pierwszy krok do udanych wakacji". W ramach akcji Urząd przygotował serię spotów informacyjnych, które będą pomocne osobom planującym zagraniczne podróże. Mają one służyć również upowszechnianiu wiedzy na temat procedur i wymagań jakie należy spełnić wyrabiając dokument paszportowy.

Podczas konferencji za stołem prezydialnym zasiedli: Wojewoda Mazowieckie Zdzisław Sipiera, Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz oraz Kamila Jeziorska-Chojecka Dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich MUW.

- Planując zagraniczną wycieczkę pamiętajmy o uprzednim sprawdzeniu paszportu i w razie konieczności złożeniu wniosku paszportowego - powiedział Wojewoda Mazowiecki. - Zadbajmy o to, żeby wakacje były czasem faktycznego wypoczynku, a nie nerwowego wyczekiwania na wydanie nowego dokumentu - dodał Wojewoda.

Siedem, kilkunastosekundowych spotów informacyjnych zostało upowszechnionych na stronie internetowej urzędu, w zakładce Paszporty oraz na profilu facebookowym i kanale YouTube MUW.

W ostatnim czasie można zaobserwować wzrost liczby składanych wniosków paszportowych. W 2017 roku w województwie mazowieckim przyjęto 225 572 wniosków paszportowych, natomiast w 2018 roku było ich 277 269. Od 1 stycznia do 31 maja 2019 r. w punktach obsługi na terenie województwa mazowieckiego przyjęto 142 172 wnioski paszportowe.

Wychodząc naprzeciw wzmożonemu zapotrzebowaniu w okresie poprzedzającym wakacje na terenie województwa mazowieckiego przeprowadzane są okazjonalne akcje pod nazwą "Sobota z paszportem". W wybrane soboty w wyznaczonych referatach paszportowych odbywa się wówczas dyżur, podczas którego można złożyć wniosek paszportowy. W tym roku akcja "Sobota z paszportem" przeprowadzona została już cztery razy - w marcu, kwietniu i dwa razy w czerwcu.

Obecnie na Mazowszu działa 21 punktów paszportowych - 5 w delegaturach Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego (Ciechanów, Ostrołęka, Płock, Radom i Siedlce), 16 w Warszawie i okolicznych powiatach. Informacje można uzyskać pod numerem infolinii: (22) 695 73 88 oraz na stronie www.mazowieckie.pl (zakładka Paszporty). Wniosek o paszport można złożyć w dowolnym punkcie paszportowym na terenie całego kraju, bez względu na miejsce zameldowania.

Źródło zdj. MSWiA
  

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności. [Zamknij]