Dzisiaj jest: sobota, 25 maja 2019

iPułtusk » Wiadomości » Jakie dokumenty są niezbędne do ubezpieczenia mieszkania?

Jakie dokumenty są niezbędne do ubezpieczenia mieszkania?

15 lutego 2019, 10:13, Materiał partnera, artykuł sponsorowany

Polisa ubezpieczeniowa jest umową i jako taka do zawarcia wymaga określonych dokumentów. Formalności niezbędne przy zawieraniu ubezpieczenia powinny potwierdzać tożsamość ubezpieczonego, jego własność co do ubezpieczanych przedmiotów oraz dokumentować ich wartość. To przyspieszy i usprawni wszystkie procedury.

Ubezpieczenie mieszkania to polisa dobrowolna, którą każdy może zawrzeć w dowolnie wybranym momencie. Co więcej, zakres tego ubezpieczenia oraz wybrane ryzyka również leżą po stronie samego ubezpieczonego i może on samodzielnie określić kształt wybranego dla siebie ubezpieczenia.

Nie tylko dowód osobisty


Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że potrzebny będzie dowód osobisty samego ubezpieczonego. Umowa zawierana jest dla konkretnej osoby i to ona jest jej sygnatariuszem. Żeby wszystko odbyło się zgodnie z prawem, sygnatariusz musi być jednoznacznie zidentyfikowany. Temu właśnie służy dowód osobisty.

Nie trzeba natomiast mieć przy sobie żadnego dokumentu potwierdzającego prawo własności do lokalu. To prawo jest potwierdzane przez ubezpieczonego za pomocą specjalnego oświadczenia, które zawiera klauzulę o odpowiedzialności z podawanie nieprawdziwych informacji.

Naturalnie, na tym nie koniec. Więcej na temat tego, jakie dokumenty są konieczne do zawarcia umowy ubezpieczenia mieszkania, możesz sprawdzić na www.ubezpieczeniaonline.pl.

Bardzo istotne jest też pamiętanie o tym, by przy ewentualnej wypłacie odszkodowania, również mieć przy sobie odpowiednie dokumenty. Muszą to być dokumenty, które nie tylko potwierdzą zawarcie polisy ubezpieczeniowej i potwierdzą tożsamość ubezpieczonego, ale również będą stanowiły dokładną dokumentację powstałej szkody. W ten sposób proces weryfikacji wniosku odszkodowawczego przebiegnie szybciej, a ubezpieczony szybciej otrzyma odszkodowanie. To zaś pozwoli na znacznie szybsze podjęcie odpowiednich działań w celu likwidacji szkody.

Co chroni polisa po zawarciu umowy z TU?


Ubezpieczenie mieszkania składa się z dwóch zasadniczych elementów. Jest to umowa główna i zestaw różnorodnych umów dodatkowych. W ramach umowy głównej można ubezpieczyć mury i stałe elementy, natomiast umowy dodatkowe dotyczą głównie ruchomości domowych, ale nie tylko.

Jeżeli zaś chodzi o zestaw różnorodnych ryzyk ubezpieczeniowych, to w ramach podstawowej ochrony firmy ubezpieczeniowe gwarantują wypłatę odszkodowania na wypadek pożaru i zalania.

Oczywiście, takie zabezpieczenie jest niewystarczające i należałoby je rozszerzyć. Właśnie dlatego można dokupić również całą gamę ryzyk dodatkowych z formułą All Risk włącznie. Formuła ta gwarantuje ochronę na wypadek ryzyk nazwanych i nienazwanych.

Ryzyka nazwane to te, które są zebrane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia i zdefiniowane. To oznacza, że ich wystąpienie można uznać dopiero w momencie, gdy spełnione zostaną określone warunki. Jeżeli zaś chodzi o ryzyka nienazwane, to są to wszelkie zdarzenia, które nie wynikają z winy i woli ubezpieczonego, ale prowadzą do powstania szkody w nieruchomości lub ubezpieczonym mieniu ruchomym.

Zanim zawrzesz umowę, ustal zakres ochrony


Z uwagi na to, że każda nieruchomość jest inna, inne są też oczekiwania ubezpieczonego wobec kupowanej polisy, warto pamiętać o tym, by zakres ochrony był bardzo starannie dopasowany do wymagań.

Jeżeli chodzi o umowę główną, to tutaj przedmiot ubezpieczenia jest niezmienny. Zmianie natomiast ulega zestaw ryzyk oraz suma ubezpieczenia. Suma powinna być równa wartości mieszkania. Wybrane ryzyka zaś powinny być tymi, które z dużym prawdopodobieństwem mogą wystąpić.

W zakresie umów dodatkowych można znacznie więcej zdziałać. Przede wszystkim lista przedmiotów ubezpieczenia jest zróżnicowana i to, które z nich zostanie wybrane leży wyłącznie po stronie samego ubezpieczonego. Druga kwestia to suma ubezpieczenia. Do każdej umowy dodatkowej może zostać wybrana inna suma - taka, która pozwoli w pełni zabezpieczyć ubezpieczany przedmiot.

I na koniec lista ryzyk. One również mogą zostać tutaj swobodnie dobrane. Takie rozwiązanie powoduje, że ubezpieczenie będzie rzeczywiście praktyczne, użyteczne i przydatne. Więcej na temat zakresu ochrony dodatkowej można przeczytać przeglądając ubezpieczenie mieszkania na www.ubezpieczeniaonline.pl.


  

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności. [Zamknij]