Dzisiaj jest: czwartek, 22 sierpnia 2019

iPułtusk » Wiadomości » Separacja od strony prawnej - wszystko, co musisz wiedzieć

Separacja od strony prawnej - wszystko, co musisz wiedzieć

14 listopada 2018, 14:20, Tipmedia, artykuł sponsorowany

Problemy małżeńskie takie jak ciągłe kłótnie, zdrady czy wzajemne niezrozumienie nie muszą prowadzić do rozwodu. Rozwiązaniem pośrednim, przewidywanym przez polskie prawo, jest separacja. Tego rodzaju etap przejściowy daje obojgu małżonków czas do namysłu i szansę na naprawienie związku. Co należy wiedzieć o separacji?

Rodzaje separacji - separacja oficjalna i nieformalna

Separacja jest rozdzieleniem małżonków, którzy w świetle prawa nadal pozostają w związku. Ma na celu poprawienie stosunków między partnerami. Choć czasowe rozstanie niekiedy ratuje związek, nierzadko bywa wstępem do rozwodu. Przed podjęciem decyzji o separacji trzeba wiedzieć, że istnieją dwie podstawowe formy tego rozwiązania - nieformalna i oficjalna. Pierwsza z nich polega na dobrowolnych uzgodnieniach współmałżonków o czasowym rozstaniu i nie pociąga za sobą żadnych skutków prawnych. Inaczej jest w przypadku separacji oficjalnej. Z jej zasądzeniem wiąże się wiele konsekwencji np. dotyczących wspólności majątkowej. Aby uzyskać dokument poświadczający fakt separacji, małżonkowie powinni złożyć odpowiedni wniosek. Sprawę separacyjną, podobnie jak inne sprawy rodzinne, rozpatruje sąd, podejmując decyzję o rozdzieleniu małżonków, gdy stwierdzi, że istnieje między nimi zupełny rozkład pożycia, czyli zanikły łączące ich więzi duchowe, fizyczne i gospodarcze.

Pozew o separację - jak go złożyć i co powinien zawierać?

Pozew separacyjny różni się od pozwu rozwodowego tym, że może złożyć go zarówno małżonek winny rozpadu związku, jak i małżonek niewinny. Jeśli jedno z partnerów wnioskuje o rozwód, a drugie o separację, orzeczenie sądu jest uzależnione od sytuacji w związku. Należy pamiętać, że w pozwie o separację trzeba podać dane obojga małżonków - imiona, nazwiska, aktualne adresy zamieszkania - oraz określić, czego się żąda, np. orzeczenia separacji z winy partnera, przyznania opieki nad dziećmi i alimentów na ich rzecz. Wniosek powinien zawierać wyjaśnienie tego, na czym polega rozkład pożycia małżeńskiego i wskazywać dowody, które go potwierdzają. Pismo musi być opatrzone własnoręcznym podpisem. Do każdego pozwu należy dołączyć skrócony odpis aktu małżeństwa, a w przypadku, gdy małżonkowie posiadają wspólne dzieci, skrócony odpis aktu urodzenia wspólnego dziecka, zaświadczenie z miejsca pracy o wysokości zarobków, odpisy pozwu o separację wraz z załącznikami i ewentualnie dokumenty umożliwiające ustalenie wysokości alimentów.

Rozprawa separacyjna i odwołanie separacji

Orzeczenie oficjalnej, formalnej separacji odbywa się podczas rozprawy sądowej. Sędzia decyduje wówczas, czy pozew wniesiony przez jednego albo oboje małżonków ma podstawy prawne i orzeka separację. Warto wiedzieć, że stan czasowego rozdzielenia można przerwać. W celu odwołania separacji małżonkowie muszą złożyć zgodny wniosek. Sąd ma prawo wówczas zadecydować o przerwaniu stanu rozdzielenia, niezależnie od czasu jego trwania.

Skutki prawne separacji oficjalnej

Sądowe orzeczenie separacji wiąże się z ustalonymi przez polskie prawo skutkami. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że formalna separacja nie oznacza całkowitego rozwiązania związku małżeńskiego. W zależności od sytuacji materialnej każdy z partnerów może ubiegać się o alimenty dla siebie od strony przeciwnej. Nie trzeba też przestrzegać obowiązków małżeńskich. Nie można jednak wchodzić w nowe związki i nie ma się prawa do zmiany nazwiska. W trakcie rozprawy separacyjnej uregulowane zostają kwestie majątkowe. Od momentu wydania orzeczenia ustaje wspólność majątkowa co oznacza, że każde z małżonków zaczyna życie na własny rachunek. Sąd może dokonać też podziału majątku i ustalić warunki korzystania ze wspólnej nieruchomości.

Separacja pozwala małżonkom na przemyślenie problemów i podjęcie próby odbudowania związku. Czasami etap przejściowy bywa też wstępem do rozwodu, czyli do rozwiązania ostatecznego, którego w części przypadków nie uda się uniknąć. Jednakże, jeśli istnieje szansa na naprawę związku, warto z niej skorzystać i zdecydować się na separację, unikając podjęcia bardziej radykalnych i nieodwracalnych kroków.

  

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności. [Zamknij]